Lepiej unikać:

  • domen, które były linkowane SPAM-erskimi domenami,
  • domen, na których stały generatory treści, które jest bardziej niż pewne, że mają filtr od wyszukiwarki o treści.
  • domen, na których stały nielegalne treści 

Jest wysokie prawdopodobieństwo, że domeny takie mają jeden z popularnych filtrów Google: Czysty spam lub Mało treści o niewielkiej lub żadnej wartości i zanim zaczniesz pozycjonowanie swojej strony, będziesz musiał walczyć ze zdjęciem filtra.

Jest też wysoko prawdopodobne, że jeżeli kupisz domenę, na której stał jakiś agregator treściu lub seo-katalog, będziesz musiał utrzymywać w swoim kodzie przekierowania 301, bo Google bot będzie chodził po starych (najczęściej linkowanych spamem podstronach).

Warto polować na domeny z dobrymi linkami przychodzącymi, bo linki przychodzące to cały czas jeden z najważniejszych czynników rankingowych w Google. 

Jak sprawdzić, co stało wcześniej na domenie?

Z pomocą przychodzi Wayback Machine, darmowe narzędzie, które znajdziesz pod adresem https://archive.org/web/ i które jest  internetowym archiwum. Roboty Wayback Machine crawlują całą sieć i robi snapshoty (zrzuty obecnej wersji) strony www. Im strona większa i ma więcej zmieniających się treści, to znajdziesz więcej wersji danej strony zapisanej w snapshotach.

Wayback Machine jest również niezastąpionym narzędziem seowców, którzy robią audyty stron po spadkach, bo mogą sobie sprawdzać, co strona zmieniła w czasie. 

Jakie linki prowadzą do domeny?

 Sprawdź co i kto linkuje do planowanej domeny. Linki to cały czas główny czynnik rankingowy w SEO, dlatego ważne, żeby pozyskać domenę z dobrymi linkami, a omijać domeny zaspamowane. 

Świat SEO korzysta głównie z dwóch narzędzi:  https://ahrefs.com/ https://pl.majestic.com/ oba są niestety płatne. 

Ważna uwaga dla nowicjusza kupującego domenę. W związku z modą na kupowanie expirek, czyli dobrze linkowanych domen z historią, które nie zostały przedłużone przez właściciela, najlepsze domeny są momentalnie wykupywane przez skrypty, które robią analizę automatycznie. Tobie pozostanie sprawdzenie, czy domena nie jest zaspamowana. Musisz przejrzeć jakie linki prowadzą do Twojej nowej domeny.