WordPress

WordPress to najpopularniejszy na świecie system zarządzania treścią. Napisany jest w języku PHP, a jako bazę danych wykorzystuje MySQL.

WordPress został zaprojektowany początkowo głównie do obsługi blogów, ale obecnie można już chyba na nim zobaczyć każdy rodzaj strony internetowej.

WordPress jest otwartym oprogramowaniem wydawanym na licencji GNU General Public License. Twórcą i pomysłodawcą WordPress jest Matt Mullenweg do, którego na samym początku projektu dołączył drugi z twórców WordPress’a – Mike Little.

Zalety strony na WordPress

  • Wtyczki (plugins)
    Wordpress posiada bardzo duże, stale rozwijane repozytorium darmowych wtyczek, za pomocą których kilkoma kliknięciami rozbudujesz funkcjonalność strony. Praca po naszej stronie to przeważnie dostosowanie do zaprojektowanego wyglądu, tłumaczenie lub dodanie szczegółowych funkcjonalności
  • Szablony WordPress
    Szablony, też skórtki, też templates to wygląd strony internetowej opartej o WordPress. Zaletą WordPress-a jest dostępność wielu darmowych szablonów, chociaż nie będziesz miał oryginalnego wyglądu to możesz wystartować ze swoją stroną internetową w podstawowym wyglądzie.

Wady strony na WordPress

  • Wydajność
    WordPress nie ma z automatu systemu cache(poprawiająceogo wydajnośc bazy danych) przez co dodawanie kolejnych wtyczek, powoduje znaczne spowolnienie strony. Pluginy pisane są niezależnie przez co niie da się kontrolować wydajnoności na ogólnym poziomie. W praktyce każda dodana wtyczka powoduje, że WordPress działa wolnie(zarówno front dla użytkowników, jak i kokpit za pomocą, którego możesz obsługiwać stronę).