Usuwanie pustego katalogu w Linux

Jeżeli katalog, który chcesz usunąć jest pusty, usunięcie jego jest proste i potrzebujesz do tego polecenia rmdir, którego nazwa jest skrótem od angielskiego remove directory. 

Polecenie powinno mieć postać: rmdir nazwakatalogu. Jeśli próbujesz usunąć niepusty katalog tą komendą, otrzymasz informacje w stylu "Directory not empty", a katalog nie zostanie usunięty. 

Żeby zobaczyć jakie pliki znajdują się w katalogu użyj komendy ls -la nazwakatalogu. Komenda ls wyświetla pliki w katalogu, parametr a wyświetla dodatkowo ukryte pliki z nazwą zaczynającą się od kropki, parametr l układa wszystko w listę z dodatkowymi informacjami.  

Usuwanie niepustego katalogu w Linux

Sprawa komplikuje się, jeśli katalog, który chcesz usunąć ma jakąś zawartość. Polecenie rmdir usuwa katalog wtedy i tylko wtedy, gdy jest on pusty. W przeciwnym wypadku trzeba użyć polecenia rm -r, które przyjmuje postać rm -r nazwakataloguniepustego. Parametr r dodaje do komendy rm (remove) usuwanie katalogów z zawartością rekursywnie.

Przydatne parametry przy usuwanie niepustego katalogu

  • Zawsze jeśli usuwasz niepusty katalog jest nie jest to bezpieczne i istnieje ryzyko, że usuniesz ważne i potrzebne dokumenty. W celu zabezpieczenia się można użyć komendy rm -ri katalog, parametr ten wymusza zatwierdzanie usunięcia każdego pliku z katalogu oddzielnie.
  • Czasami możesz chcieć otrzymać tylko listę usuniętych plików, a nie zatwierdzać kolejno usunięcie każdego pliku. Służy do tego parametr -v, a komenda przyjmie postać rm -rv nazwakatalogu.

Uwaga! naucz się używania powyższych komend na mało ważnych katalogach, które możesz stracić - wraz z zawartością - bezpowrotnie.

Zobacz również nasz artykuł: Jak stworzyć katalog w Linux?