"Above the fold" (pol. nad foldem, powyżej linii zgięcia) to pojęcie związane z projektowaniem stron internetowych (rzadziej kojarzone z SEO, web analityką) i odnosi się do części strony, która jest widoczna bez konieczności przewijania strony internetowej. Konkretnie chodzi o obszar strony, który jest widoczny od razu po załadowaniu strony na ekranie użytkownika.

Termin "above the fold" pochodzi jeszcze z prasy, gdzie odnosił się do części pierwszej strony gazety, która była widoczna, gdy gazeta była składana na pół. W tym kontekście artykuł lub nagłówek umieszczony "above the fold" miał większe szanse na przyciągnięcie uwagi czytelników na witrynie prasowej. 

Jakie znaczenie ma obszar "above the fold"?

Obszar "above the fold" ma ogromne znaczenie dla użytkowników i może mieć wpływ na to, jak zachowują się na stronie.  Dlatego tak ważne jest umieszczenie w tym miejscu najważniejszych elementów strony, takich jak nagłówek, treść, obrazki, formularze czy call-to-action, które mają przyciągnąć uwagę i skłonić użytkownika do interakcji z witryną.

W przypadku stron internetowych obszar “above the fold” jest różny i zależy od urządzenia i rozdzielczości. Above the fold inaczej może wyglądać na telefonach komórkowych a inaczej na  wersji strony na komputery. Ważne jest, żeby projektować i testować stronę na wszystkich obsługiwanych rozdzielczościach. Często konwersja na określonych urządzeniach jest pogorszona, bo przycisk call to action znajduje się poniżej załamania strony.  Często na danym urządzeniu jest duży bounce rate, bo consent box przycisk z akceptacją zgód ma poniżej foldu. Przykładów takich wyłapujemy dużo na stronach, które otrzymujemy pod swoją obsługę. 

Obszar "above the fold" jest również kluczowy w marketingu, ponieważ to właśnie w tym miejscu chcemy umieszczać najważniejsze reklamy czy hasła reklamowe. 

Wielu specjalistów SEO obszar  "above the fold" uznaje,  za najważniejszy pod optymalizacje i każe umieszczać tam słowa kluczowe z dużym potencjałem i inne szeroko rozumiane elementy pozycjonujące stronę.