Co to znaczy "cięcie grafiki" do HTML-a?

redakcja | 16.01.2023 13:31

"Cięcie grafiki" do HTML-a to slangowe  określenie czynności, w których "tłumaczymy"(kodujemy)  zaprojektowane elementy graficzne strony internetowej na HTML, CSS i JavaScript.

Obecnie słowo "cięcie grafiki" wydaje się trochę nie na miejscu, gdy myślimy o tworzeniu stron WWW, bo praktycznie nie tnie się już layout stron na małe grafiki, a w CSS-ie opisujemy poszczególne elementy HTML-a, żeby wyglądały identycznie jak na projekcie graficznym. 

Dawniej dużo elementów na stronie było wycinanych wprost z grafik np. jako tła, jako buttony, bo CSS i JavaScript nie miał takich możliwości jak dzisiaj 

Chociaż do HTML-a da się wrzucać duże obrazy, na których można zrobić klikane elementy, to cięcie na mniejsze obrazy pozwalało przypisywać różne łącza URL do elementów do zoptymalizowanej i mniejszej grafiki czy nawigacji, pozwalało też optymalizować powtarzające się elementy, żeby zajmowały mniej miejsca, a przez co, żeby się szybciej wczytywały na stronie.  

Obecnie praktycznie każdy narysowany element strony internetowej da się przedstawić za pomocą elementów języka HTML-a  i nadać mu odpowiedni wygląd za pomocą kilku linijek CSS-a i kilkunastu JavaScript. 

Programowanie - ilustracja artykułu
Programowanie - ilustracja artykułu | envato, autor seventyfourimages

Jeżeli potrzebujesz pociąć szablon do pixel perfect, odezwij się do nas.

Artykuły z kategorii
Artykuły z portalu