Link bezwzględny (zwany również linkiem absolutnym, adresem bezwzględnym, ang. absolute link) to odnośnik do strony internetowej, który zawiera pełną strukturę adresu URL, włącznie z protokołem, domeną i ścieżką adresu w odróżnieniu od linku relatywnego (ang. relative link/path), który zawiera tylko ścieżkę bez domeny i protokołu. 

Linki bezwzględne są zazwyczaj używane w kodzie HTML, aby połączyć różne subdomeny lub domeny a linki relatywne są linkami wewnętrznymi w domenie. 

Przykład linku bezwzględnego:

<a href = "https://domena.pl/xyz.html">Link bezwzględny</a>

Przykład linku względnego:

<a href = "/xyz.html">Link względny</a>

Format bezwzględny linków

  • Jest konieczny, kiedy linkujemy się między domenami (subdomenami).
  • Czasami jest łatwiejszy w zarządzaniu, bo przypadku linków relatywnych łatwo stworzyć błędne linki poprzez dopisanie ścieżki.

Format względny adresowania ma wiele zalet:

  • Pozwala na istnienie tej samej witryny na domenie testowej i produkcyjnej lub żywej wersji Twojej witryny, bez konieczności zmiany domeny w linkach.
  • Oszczędza wielkość HTML-a strony, co jest szczególnie ważne przy stronach z dużą ilością linków.

Należy pamiętać, że link bezwzględny to nie jest ścieżka bezwzględna w systemie plików. Często błędnie w tworzonych stronach internetowych wklejona jest ścieżka bezwzględna do lokalnego systemu plików, zamiast odzwierciedlenie ścieżki na serwerze.