Optymeo

Wtyczki Wordpress, które ulepszą Twój blog

redakcja | 31.03.2021 19:54

Samo postawienie strony na WordPress i wybranie szablonu przeważnie nie wystarcza dla nawet zwykłej strony blogowej. Czysty WordPresss nie ma tego wszystkiego, co robi biznes i ruch na stronie. WordPress ma od lat różne braki, które developerzy z całego świata rozwiązują wydawaniem swoich wtyczek ulepszających system.  Poniżej zaprezentujemy grupy funkcjonalności, którymi powinieneś zaopiekować się, stawiając stronę na WordPress i wskażemy przy nich polecane przez nas wtyczki. 

Różne wtyczki elektryczne, ilustracja do artykułu o wtyczkach WordPress
Różne wtyczki elektryczne, ilustracja do artykułu o wtyczkach WordPress | envato, ThamKC

Dla formalności zaczniemy, od wyjaśnienia czym są wtyczki do WordPress.

Co to są pluginy WordPress?

Wtyczki WordPress, z języka angielskiego pluginy WordPress są to rozszerzenia, które dodają dodatkowe funkcje do standardowej instalacji WordPressa. 

Developerzy WordPressa już na samym początku tworzenia systemu umożliwili dodawanie osobnych rozszerzeń w postaci pluginów. W praktyce jest to osobny kod o odpowiedniej strukturze, który spoczywa w katalogu plugins wpinając się do WordPressa za pomocą WordPress Plugin API.  Osoba nieznająca się na programowaniu wystarczy, że skopiuje tam ściągnięty kod wtyczki lub jeszcze łatwiej zainstaluje go wprost z panelu administracyjnego. 

Jakie funkcjonalności oferują wtyczki?

Sam WordPress raczej jest okrojony z funkcjonalności i chociaż dawno wyszedł tylko z bycia platformą blogową, to raczej nic więcej niż popularne CMS-wy nie zawiera. Zobacz nasz artykuły na temat używania WordPress jako pełnoprawnego CMS-a

Wtyczki instalowane do WordPressa możemy podzielić na te rozszerzające funkcjonalności np. system forum lub poprawiające, modyfikujące, wyłączające wybudowane  funkcjonalności w core WordPress.  Często funkcjonalności lub poprawki z popularnych wtyczek zostają implementowane bezpośrednio do systemu.

Z racji naszego rodowodu skupimy się na początku na wtyczkach, które pozwolą lepiej pozycjonować Twoją stronę w SERP, lepiej nią zarządzać i mieć dobrą analitykę.  Zachęcamy do poszukiwania odpowiedników proponowanych przez nas wtyczek, często małe produkcje działają lepiej niż giganci. W przypadku mniej popularnych wtyczek sprawdzaj ich oceny oraz komentarze. Oficjalne repozytorium wtyczek znajdziesz pod adresem pl.wordpress.org/plugins.  W tym repozytorium jest ich tysiące. Mam nadzieje, że pomożemy naszymi propozycjami.

Planowanie treści

Jako bloger powinieneś odpowiednio planować treść zgodnie z trendami, żeby wykorzystywać największy potencjał treści (np. o zmianie opon na zimowe pisać przed zimą) oraz uzupełniać content gapy.

Twórcy wtyczek znaleźli taką potrzebę i zapełnili niszę planowania treści w WordPressie wtyczkami: Editorial Calendar czy WP Content Calendar.

Szybkość strony

Na szybkość ładowania strony ma wpływ wiele czynników oraz niestety szybkość ładowania się strony ma wpływ na wiele rzeczy, takich jak pozycja w Google SERP, czy stawki reklamowe. Na początek zadbaj o szybkie serwowanie HTML-a z serwera instalując jedną ze wtyczek do cache strony. Co robi cache strony, przeczytasz w podlinkowanym artykule.

Polecane wtyczki do cache to WP Supercache, W3 Total Cache.

Strony AMP 

Strony AMP to strony przyspieszone strony mobilne, a akronim AMP pochodzi od Accelerated Mobile Pages. Czy są mi potrzebne strony AMP ? Tak, Google promuje AMP, AMP działają szybciej, AMP to przyszłość internetu Wtyczka, z której pomocą, wdrożysz AMP na swojej stronie, nazywa się AMP. 

Jakie wtyczki do lepszego pozycjonowania WordPress?

Yoast SEO plugins - kombajn poprawiający SEO Twojej strony oraz flow tworzenia treści z naciskiem na optymalizację SEO artykułów.

Broken Link Checker - wtyczka sprawdzająca linkowanie i wyłapuje hiperłącza z błędami. Alternatywą do tej wtyczki są regularnie wykonywanie crawlingi poprzez np. Screaming Frog.  Poprawne linkowanie jest ważnie nie tylko dla twoich użytkowników, strona błędu wpływa negatywnie również na SEO.

Nie robimy tylko audytów SEO. Działamy kompleksowo

SEO

Działamy dla naszych klientów kompelsowo w SEO od audytu SEO, przez strategię linkowania, strategię contentową i optymalizacje pozycji konwertujących słów kluczowych.

Performance Marketing

Serspiciatis unde omnis iste natus laudantium, totam rem aperiam.

Web Development

Specjalizujemy się w tworzeniu skrojnych na miarę Landing Page, mailingów oraz stron prduktowych, które polepszają działania zwiazane z optymalizacją konwersji.
Mamy swojego grafika na pokładzie.

Kampanie PPC

Prowadzimy kampanie dla naszych klientów w Google Ads, Facebook Ads, LinkedIn, Twitterze oraz programaticu.

Wsparcie techniczne

Możemy wspierać Twoje strony www oparte o technologię Laravel i WordPress.

Z kim będziesz pracował?

Właściciel kilku agencji marrketingowych specjalizująych się PR, SEO i Google Ads.

Zdobywał doświadczenie na najwyższym poziomie pracując jako expert SEO w takich portalach jak: serwisy grupy Gazeta.pl i Wirtualna Polska (wp.pl). Obecnie tworzy kampanie dla serwisów z wielu branż.

Image
Mateusz Szałowski
co-founder Optymeo

Skontakuj się z nami!

Odpowiadamy na wszystkie zapytania

Bardzo szybko dostajesz za darmo wstępną analize i wycenę

Od razu rozmawiasz z ekspertami

Napisz do nas

[email protected]

Zadzwoń

+48-577-467-630