Dla formalności zaczniemy, od wyjaśnienia czym są wtyczki do WordPress.

Co to są pluginy WordPress?

Wtyczki WordPress, z języka angielskiego pluginy WordPress są to rozszerzenia, które dodają dodatkowe funkcje do standardowej instalacji WordPressa. 

Developerzy WordPressa już na samym początku tworzenia systemu umożliwili dodawanie osobnych rozszerzeń w postaci pluginów. W praktyce jest to osobny kod o odpowiedniej strukturze, który spoczywa w katalogu plugins wpinając się do WordPressa za pomocą WordPress Plugin API.  Osoba nieznająca się na programowaniu wystarczy, że skopiuje tam ściągnięty kod wtyczki lub jeszcze łatwiej zainstaluje go wprost z panelu administracyjnego. 

Jakie funkcjonalności oferują wtyczki?

Sam WordPress raczej jest okrojony z funkcjonalności i chociaż dawno wyszedł tylko z bycia platformą blogową, to raczej nic więcej niż popularne CMS-wy nie zawiera. Zobacz nasz artykuły na temat używania WordPress jako pełnoprawnego CMS-a

Wtyczki instalowane do WordPressa możemy podzielić na te rozszerzające funkcjonalności np. system forum lub poprawiające, modyfikujące, wyłączające wybudowane  funkcjonalności w core WordPress.  Często funkcjonalności lub poprawki z popularnych wtyczek zostają implementowane bezpośrednio do systemu.

Z racji naszego rodowodu skupimy się na początku na wtyczkach, które pozwolą lepiej pozycjonować Twoją stronę w SERP, lepiej nią zarządzać i mieć dobrą analitykę.  Zachęcamy do poszukiwania odpowiedników proponowanych przez nas wtyczek, często małe produkcje działają lepiej niż giganci. W przypadku mniej popularnych wtyczek sprawdzaj ich oceny oraz komentarze. Oficjalne repozytorium wtyczek znajdziesz pod adresem pl.wordpress.org/plugins.  W tym repozytorium jest ich tysiące. Mam nadzieje, że pomożemy naszymi propozycjami.

Planowanie treści

Jako bloger powinieneś odpowiednio planować treść zgodnie z trendami, żeby wykorzystywać największy potencjał treści (np. o zmianie opon na zimowe pisać przed zimą) oraz uzupełniać content gapy.

Twórcy wtyczek znaleźli taką potrzebę i zapełnili niszę planowania treści w WordPressie wtyczkami: Editorial Calendar czy WP Content Calendar.

Szybkość strony

Na szybkość ładowania strony ma wpływ wiele czynników oraz niestety szybkość ładowania się strony ma wpływ na wiele rzeczy, takich jak pozycja w Google SERP, czy stawki reklamowe. Na początek zadbaj o szybkie serwowanie HTML-a z serwera instalując jedną ze wtyczek do cache strony. Co robi cache strony, przeczytasz w podlinkowanym artykule.

Polecane wtyczki do cache to WP Supercache, W3 Total Cache.

Strony AMP 

Strony AMP to strony przyspieszone strony mobilne, a akronim AMP pochodzi od Accelerated Mobile Pages. Czy są mi potrzebne strony AMP ? Tak, Google promuje AMP, AMP działają szybciej, AMP to przyszłość internetu Wtyczka, z której pomocą, wdrożysz AMP na swojej stronie, nazywa się AMP. 

Jakie wtyczki do lepszego pozycjonowania WordPress?

Yoast SEO plugins - kombajn poprawiający SEO Twojej strony oraz flow tworzenia treści z naciskiem na optymalizację SEO artykułów.

Broken Link Checker - wtyczka sprawdzająca linkowanie i wyłapuje hiperłącza z błędami. Alternatywą do tej wtyczki są regularnie wykonywanie crawlingi poprzez np. Screaming Frog.  Poprawne linkowanie jest ważnie nie tylko dla twoich użytkowników, strona błędu wpływa negatywnie również na SEO.