WordPress to rozwiązanie dla każdego rodzaju strony internetowej, ale nie dla każdego typu strony jest optymalny i najprostszy w utrzymaniu. 

WordPress od dawna nie jest już tylko platformą blogową umożliwiającą dodawanie chronologicznie postów i można mówić o nim pełnoprawny CMS WordPress. WordPress jest wdrażany praktycznie w każdym rodzaju projektu internetowego, zaczynając od stron wizytówkowych firm,  przez małe początkujące start-upy aż po duże ogólnoświatowe portale informacyjne.

Plusy Wdrożenia WordPress

Bardzo szybki start projektu opartego o WordPress (MVP)Aby stworzyć prostą stronę na WordPressie tzw. minimum value product (MVP), osoba to robiąca nie musi być wcale programistą i nie trzeba zatrudniać zespołu agencyjnego.  Nie będąc programistą, a mając trochę chęci i czasu na czytanie tutoriali lub przejście kursu WordPress i doczytania potrzebnych rzeczy w  dokumentacji jesteś w stanie uruchomić własnego WordPress-a w przeciągu kilku godzin.

 W uproszczonym skrócie to wystarczy zakupić serwer internetowy, domenę i je ze sobą "połączyć". Musimy dowiedzieć się jak wgrać na serwer pliki (najczęściej poprzez FTP), dowiedzieć się jak stworzyć bazę danych MySQL na naszym nowym zakupionym serwerze oraz przejść tzw. 5-minutową instalację WordPress-a.  Po tym już możemy zacząć pisać artykuły, tworzyć statyczne podstrony. W łatwy sposób ściągając wtyczki z repozytorium pluginów możemy rozbudować naszego WordPress-a o potrzebne dla nas funkcjonalności. Wtyczek w WordPressowym repozytorium znajdziemy tysiące. Możemy kilkoma kliknięciami zainstalować wtyczki umożliwiające stworzenie formularza kontaktowego, dodanie przycisków społecznościowych, stworzenie kursu online czy też rozbudowanie strony o forum internetowe.

Łatwy intuicyjny panel administracyjny tzw. Kokpit WordPressPanel administracyjny WordPress-a w najnowszych jego odsłonach zostawia w tyle wszystkie inne open source systemy zarządzania treścią. Programiści pracujący nad WordPressem dołożyli wszelkich starań, aby administrowanie treścią naszej strony było bardzo przyjemne i  nie sprawiało żadnych kłopotów.  Panel jest intuicyjny, większość działań wykonywana jest AJAX-em (czyli bez zbędnego przeładowywania strony) i co najważniejsze panel ten jest responsywny (RWD - responsive web design), czyli dostosowujący swój wygląd do wszystkich urządzeń (smartphone, tablety, netbooki, komputery stacjonarne).

Niezależny system szablonów

Wdrażając WordPress do obsługi swojej strony internetowej, już na starcie, oddzielasz treść strony od jej wyglądu. Instalując darmowy szablon, kupując płatny szablon  czy też zlecając, zaprojektowanie szablonu WordPress-a przez agencję jednym kliknięciem myszy możesz go zainstalować w panelu administracyjnym i zmienić wygląd strony pozostawiając wprowadzoną treść.

Należy pamiętać jednak, że najlepiej sprawdzają się rozwiązania napisane dedykowanie pod projekt.  Funkcjonalność szablonu będzie przemyślana i wydajna. Nie będzie nas ograniczała architektura przyjęta przez twórcę szablonu uniwersalnego, szablon nie będzie zawierał niepotrzebnych funkcji, które prawie zawsze ograniczają jego wydajność.

System wtyczek WordPress rozszerzających podstawową funkcjonalnośćJeżeli potraktujemy WordPress jako aplikację MVC (Model-View-Controller, pol. Model-Widok-Kontroler) to:

  • System WordPress-owej hierarchii szablonów będzie naszym kontrolerem,
  • Szablony będą widokiem,
  • Wtyczki (pluginy) będą naszym modelem. 

W dużym skrócie i poglądowo model jest odpowiedzialny za manipulację danymi np. pobieranie tych danych z bazy danych i przerabianie wg naszych potrzeb, zapisywanie tych danych do bazy danych.  Przykładowo wtyczka dodająca system formularzy (najpopularniejsza na świecie darmowa wtyczka formularza kontaktowego to Contact Form 7, płatny dobry system formularzy to Gravity Forms) na naszym WordPressie.  Z doświadczenia przy większych, rozwojowych projektach polecamy jednak dedykowane, proste rozwiązania bez zbędnych opcji. Nadmierna ilość wtyczek zainstalowanych jednocześnie przeważnie powoduje spadek wydajności, funkcje są duplikowane, często nie współgrają ze sobą, bo różni autorzy wtyczek przyjmują różne wzorce projektowe.

Darmowa możliwość rozwoju strony na etapie początkowym

Dzięki wspomnianym powyżej wtyczkom WordPress w prosty sposób pozwala nam rozszerzyć swoją funkcjonalność za darmo wraz z rozwojem projektu. Jeżeli chcemy, dodać do strony forum w repozytorium znajdziemy kilka gotowych rozwiązań np. bbPress, forum, które kilkunastominutową konfiguracją możemy dodać do swojej strony.  

Wdrożenia WordPress - minusy

(samodzielne wdrożenia wordpressa)Przy składaniu strony z klocków (a wiesz, że przy niewielkich chęciach się da to zrobić samemu) pewne jest jednak jedno, że w internecie nie istnieją na tyle uniwersalne pluginy czy też szablony WordPressa, które spełniłyby wszystkie Twoje oczekiwania względem Twojego projektu internetowego.

Pomimo że autorzy wtyczek i szablonów starają się pisać je według uniwersalnych wytycznych, to nie są w stanie zadowolić wszystkich. Jeżeli nie zdecydujesz się na dedykowane rozwiązania wraz z dodawaniem kolejnych wtyczek część może ze sobą konfliktować, nie będziesz w stanie całościowo zoptymalizować strony pod wyszukiwarki,  a wydajność WordPress będzie spadała. Aby silnik WordPressa działaj jak należy, najlepiej zaprojektować całościowo system, wtedy znakomicie sprawdzi się w nawet bardzo dużych projektach, dla których liczy się ciągłość szybkiego działania z możliwością łatwej rozbudowy.