Optymeo

Kody odpowiedzi HTTP, a SEO

Daniel W. | 23.02.2020 11:40
status 404
status 404 | optymeo.pl | ilustracja

Kody odpowiedzi HTTP często rozumiane w Polsce również jako statusu odpowiedzi serwera to informacja wysyłana przez serwer do klienta. Informacja ta ma postać liczbową oraz informację słowną i informuję klienta o realizacji zapytania.

Poprawne zwrócenie kodu odpowiedzi jest kluczowe zarówno dla wyszukiwarek jak i programistów tworzących oprogramowanie. W SEO używamy tylko niewielki zakres odpowiedzi, natomiast projektanci aplikacji REST-owych lub dużych API używają(a przynajmniej powinni) cały wachlarz statusów. Poniżej przedstawiam opis klas kodów, najpopularniejsze odpowiedzi serwera pod SEO z przykładami wdrożeń w szczególnych przypadkach oraz pozostałą listę kodów odpowiedzi.

Klasy kodów odpowiedzi HTTP


1xx – Kody informacyjne,
2xx – kody powodzenia,
3xx – kody przekierowań,
4xx – kody błędów aplikacji klienta,
5xx – kody błędów serwera,

Kody odpowiedzi HTTP w SEO


Status Code: 200 OK - najpopularniejszy w sieci www i najbardziej pożądany w SEO status odpowiedzi HTTP. Należy pamiętać, że ze statusem 200 zwracamy wszystkie strony, które chcemy indeksować i tylko takie. Strony 404 zwracane ze statusem 200 raportowane są przez Google Soft 404, jak pisze tutaj John strony takie nie obniżają ranking strony, ale z doświadczenia wiem, że przede wszystkim marnują bardzo crawling budget.

Status Code: 301 Moved Permanently - za pomocą tego statusy mówimy, że trwale przenieśliśmy daną podstronę, domenę, subdomenę pod nowy adres. Google respektuje tę dyrektywę, przekazuje "moc linków". Status 301 występuje z parametrem Location w którym wskazujemy miejsce przekierowania.

HTTP/1.1 301 Moved Permanently 
Location: http://www.example.org/new-adress.html


Status Code: 404 Not Found - klient jest w stanie połączyć się z serwerem, ale zasób lub plik(np. html) nie istnieje. Błąd 404 jest najczęściej zwracana również w przypadku kiedy dana podstrona została usunięta. Właściciele stron internetowych prześcigają się w tworzeniu humorystycznych i ciekawych graficznie stron 404.

Humorystyczny przykład podstrony błędu 404 na witrynie agencji interaktywnej adequate.ploptymeo.pl | ilustracja | Humorystyczny przykład podstrony błędu 404 na witrynie agencji interaktywnej adequate.pl


Przy projektowaniu strony www i przy audycie SEO należy zwrócić szczególną uwagę, aby strony nie istniejące zwracały faktycznie status 404 lub były obsłużone za pomocą przekierowań i przekierowane w inne miejsce, a nie zwracały kod 200. W przeciwnym przypadku tworzymy fałszywe błędy 404, nazywane przez Google "Pozorny błąd 404", które wpływają na marnowanie crawling budget oraz często mogą być traktowane jako Thin Content.

Status Code: 503 Service Unavailable - informacja o niedostępności serwisu. Status ten powinien być używany również z odpowiedzią Retry-After podaną w sekundach.

Konieczność używania statusu 503 podczas niedostępności serwisu Google opisuje na swoim blogu tutaj https://polska.googleblog.com/2011/01/co-zrobic-kiedy-witryna-jest.html

Jak sprawdzić kod odpowiedzi strony?


Mamy na to sporo możliwości, wszystko zależy jak dużo podstron chcemy sprawdzić i w jakim celu.

Kod odpowiedzi w DevTools


Dla pojedynczej podstrony lub zasobu najprościej sprawdzimy status odpowiedzi w przeglądarce Chrome. Każdy pod ręką ma konsolę developerską w Chrome w narzędziach DevTools. Konsolę otwieramy za pomocą skrótów CTRL + SHIFT + J(CMD + ALT + J), przechodzimy do zakładki Network i odświeżamy stronę, aby zobaczyć zwrócony status.

Google Chrome – kod odpowiedzi serwera – zakładka Networkoptymeo.pl | ilustracja | Google Chrome – kod odpowiedzi serwera – zakładka Network

Kod odpowiedzi w terminalu


Jeżeli używasz Linuksa lub Maca w prosty sposób możesz odpytać za pomocą curl lub wget. Przykłady zapytań wrzucam poniżej:

Sprawdzanie statusu strony w terminalu za pomocą curl i wgetoptymeo.pl | ilustracja | Sprawdzanie statusu strony w terminalu za pomocą curl i wget

curl -I https://www.google.pl/asda 
wget --server-response https://www.google.pl/asda

Sprawdzanie statusu strony w terminalu za pomocą curl i wget

Crawling Screaming Frog

Zrzut ekranu z crawlingu(zakładka Response Codes) strony Google.pl w narzędziu ScreamingFrog.optymeo.pl | ilustracja | Zrzut ekranu z crawlingu(zakładka Response Codes) strony Google.pl w narzędziu ScreamingFrog.
Zrzut ekranu z crawlingu(zakładka Response Codes) strony Google.pl w narzędziu ScreamingFrog.
Screaming Frog to specjalistyczny Crawler SEO sprawdzający o wiele więcej parametrów niż tylko kody odpowiedzi podstron. Bardzo wygodne narzędzie do kompleksowej analizy statusów odpowiedzi analizowanej strony. Wersja darmowa narzędzia pozwala sprawdzić do 500 podstron per strona internetowa.

Raport Stan w Google Search Console


Jeżeli chcesz zobaczyć jak widzi Twoją stronę Googlebot (powinieneś to sprawdzać systematycznie) zobacz raport Stan w Google Search Console. Raport ten musisz pamiętać, że jest aktualizowany z dużym opóźnieniem(kilka dni) i nie może być używany do alertowania problemów na stronie. Zaraportowane błędu w Google Search Console wiążą już się przeważnie ze spadkami.

 Raport Stan w Google Search Consoleoptymeo.pl | ilustracja | Raport Stan w Google Search Console

Nie robimy tylko audytów SEO. Działamy kompleksowo

SEO

Działamy dla naszych klientów kompelsowo w SEO od audytu SEO, przez strategię linkowania, strategię contentową i optymalizacje pozycji konwertujących słów kluczowych.

Performance Marketing

Serspiciatis unde omnis iste natus laudantium, totam rem aperiam.

Web Development

Specjalizujemy się w tworzeniu skrojnych na miarę Landing Page, mailingów oraz stron prduktowych, które polepszają działania zwiazane z optymalizacją konwersji.
Mamy swojego grafika na pokładzie.

Kampanie PPC

Prowadzimy kampanie dla naszych klientów w Google Ads, Facebook Ads, LinkedIn, Twitterze oraz programaticu.

Wsparcie techniczne

Możemy wspierać Twoje strony www oparte o technologię Laravel i WordPress.

Z kim będziesz pracował?

Właściciel kilku agencji marrketingowych specjalizująych się PR, SEO i Google Ads.

Zdobywał doświadczenie na najwyższym poziomie pracując jako expert SEO w takich portalach jak: serwisy grupy Gazeta.pl i Wirtualna Polska (wp.pl). Obecnie tworzy kampanie dla serwisów z wielu branż.

Image
Mateusz Szałowski
co-founder Optymeo

Skontakuj się z nami!

Odpowiadamy na wszystkie zapytania

Bardzo szybko dostajesz za darmo wstępną analize i wycenę

Od razu rozmawiasz z ekspertami

Napisz do nas

[email protected]

Zadzwoń

+48-577-467-630