WordPress

Przyczyny białej strony w WordPress

Daniel Wlaźlak
Ilustracja do artykułu
(Ilustracja do artykułu : envato, autor thelivephotos)

Biała strona w WordPress, znana również po angielsku jako "White Screen of Death" (WSOD), to jeden z najbardziej frustrujących problemów, z jakimi mogą spotkać się użytkownicy tego CMS-a. Zazwyczaj oznacza to, że coś poszło nie tak z kodem strony, wtyczkami lub motywem, co uniemożliwia jej prawidłowe działanie. W tym artykule podam najczęstsze przyczyny występowania białej strony w WordPress. Jeśli Twój problem jest bardziej złożony, napisz do nas, specjalizujemy się w awariach stron opartych o WordPress. 

Rozwiązywanie problemu trzeba zacząć od debugowania i przeglądania logów. Aby zidentyfikować błędy PHP w WordPress (najczęstsza przyczyna pustej strony w WordPress), można włączyć tryb debugowania w WordPress, dodając poniższy kod do pliku wp-config.php:

define('WP_DEBUG', true);

define('WP_DEBUG_LOG', true);

define('WP_DEBUG_DISPLAY', false);

Po zapisaniu zmian, WordPress będzie logował błędy do pliku debug.log, który można znaleźć w folderze wp-content. Analizując te logi, można zidentyfikować przyczynę problemu i naprawić błędy w kodzie.

Chociaż logi dla osoby nieznającej się na programowaniu czyta się bardzo ciężko, to znajdziesz w nich najprawdopodobniej poniższe przyczyny.

Można też pokusić się o wyświetlanie błędów na wywoływanej "białej" stronie. Wtedy wpis do wp-config.php powinien mieć postać:

define('WP_DEBUG', true);

define('WP_DEBUG_DISPLAY', true);

Robi się to jednak na developerskim środowisku, bo w tym przypadku, każdy z użytkowników zobaczy takie błędy u siebie.

Niewystarczające zasoby serwera

Jedną z częstszych przyczyn pojawienia się białej strony w WordPress jest brak wystarczających zasobów serwera, takich jak pamięć RAM czy moc obliczeniowa procesora. Gdy strona WordPress wymaga więcej zasobów, niż są dostępne, serwer może przestać prawidłowo działać, co skutkuje wyświetleniem białej strony.

Rozwiązaniem tego problemu jest zwiększenie limitu pamięci PHP w pliku konfiguracyjnym wp-config.php. Można to zrobić, dodając lub modyfikując poniższy kod:

define('WP_MEMORY_LIMIT', '256M');

Jeśli zwiększenie limitu pamięci nie rozwiązuje problemu, warto skontaktować się z dostawcą hostingu i zapytać o możliwość zwiększenia zasobów serwera lub rozważyć przejście na bardziej wydajny plan hostingowy.

Konflikty wtyczek lub motywów

Kolejną częstą przyczyną białej strony w WordPress są konflikty pomiędzy wtyczkami lub pomiędzy motywem a wtyczkami. Zdarza się, że niektóre wtyczki są niekompatybilne ze sobą lub z używanym motywem, co prowadzi do błędów w działaniu strony. Najczęściej problem ujawnia się w chwili automatycznego update strony.

Błędy w kodzie PHP

Biała strona może być również spowodowana po prostu błędami w kodzie PHP, które blokują działanie całej witryny. Błędy te mogą wynikać z niepoprawnie napisanych funkcji, brakujących średników lub innych problemów w kodzie. Często błędy w kodzie ujawniają się w określonych warunkach.

Uszkodzone pliki WordPress

Uszkodzone pliki WordPress, takie jak wp-config.php, .htaccess lub inne pliki systemowe, również mogą prowadzić do pojawienia się białej strony. Przyczyną uszkodzenia może być nieprawidłowa aktualizacja, problemy z serwerem lub  też bardzo często złośliwe oprogramowanie.

Aby rozwiązać ten problem, warto spróbować zastąpić uszkodzone pliki ich oryginalnymi wersjami. Można to zrobić, pobierając najnowszą wersję WordPress ze strony internetowej i przesyłając odpowiednie pliki na serwer przy użyciu klienta FTP. Pamiętaj jednak, aby przed podjęciem jakichkolwiek działań wykonać kopię zapasową strony!

Błędy w CSS lub JavaScript, które ukrywają lub przesuwają całą treść

Biała strona w WordPress może być również wynikiem błędów w kodzie CSS lub JavaScript, które ukrywają całą treść witryny lub przesuwają ją poza widoczny obszar ekranu. Takie błędy mogą wynikać z niepoprawnie załadowanych plików stylów lub skryptów, konfliktów między różnymi bibliotekami JavaScript lub problemów związanych z aktualizacją motywów i wtyczek. Aby zdiagnozować i naprawić tego rodzaju problemy, można skorzystać z narzędzi deweloperskich w przeglądarce, takich jak Google Chrome DevTools, aby prześledzić, które elementy są ukryte lub przesunięte, a następnie poprawić kod CSS lub JS. Często pomocne jest także tymczasowe wyłączenie minifikacji plików CSS/JS oraz sprawdzenie, czy problem nie ustępuje po wyłączeniu wtyczek optymalizujących.

Problemy z pamięcią podręczną wtyczek do buforowania

Czasami problem z białą stroną nie leży po stronie WordPressa, ale jest związany z pamięcią podręczną serwera. W takich przypadkach, jeśli korzystasz z wtyczek do buforowania (np. W3 Total Cache), warto wyczyścić pamięć podręczną (cache) takiej wtyczki. Przez "jakiś" chwilowy błąd w pamięci podręcznej mogła zapisać się pusta treść, zamiast wygenerowanego HTML-a.

Jeśli korzystasz z CDN (Content Delivery Network), warto również sprawdzić ustawienia CDN i wyczyścić jej pamięć podręczną, ponieważ nieprawidłowe dane mogą zostać zapisane i powodować problem.

Ukryty problem, biała strona serwowana tylko dla botów wyszukiwarek

Jednym z najbardziej niebezpiecznych scenariuszy związanych z białą stroną w WordPress jest sytuacja, gdy strona ta jest serwowana wyłącznie dla botów wyszukiwarek, takich jak Google.

Może to się zdarzyć w wyniku złośliwego oprogramowania lub błędnych ustawień serwera, które wykrywają boty wyszukiwarek i wyświetlają im pustą stronę. W konsekwencji, Google i inne wyszukiwarki mogą uznać witrynę za nieaktywną lub wręcz wykluczyć ją z indeksu. Aby zapobiec temu scenariuszowi, należy regularnie monitorować działanie strony przy użyciu narzędzi takich jak Google Search Console.

Jak widzisz, pojawienie się białej strony w WordPress może wynikać z różnych przyczyn, takich jak brak zasobów serwera, konflikty wtyczek, błędy w kodzie PHP, uszkodzone pliki WordPress, włamania itp. Jeśli Twój problem jest bardziej skomplikowany, odezwij się do nas


Czy ten artykuł był Ci pomocny? Jesteśmy doświadczoną agencją SEO, skontakuj się z nami, jeśli potrzebujesz pomocy ze swoją stroną.

Prowadziłem i rozwijałem działy SEO w bardzo dużych wydawnictwach. Specjalizuję się w tworzeniu kompleksowych rozwiązań zasięgowych.

Spotkajmy się też w moich social media :
Zobacz moje wszystkie artykuły
Zaufali nam:
ElbudBis
Instytu cyfrowego obywatelstwa
Kinesso
Fundacja Orange
Rodzice.pl

Współpracuj z nami!

Naszą mocą jest technologia i doświadczony zespół

Przez lata zdobywaliśmy doświadczenie u największych wydawców w Polsce, a teraz zadbamy o rozwój Twojej firmy od strategii wzrostu po wdrożenia na stronach dzięki naszemu własnemu software house'owi. Zaufaj nam, aby osiągać dobre wyniki.

Porozmawiajmy o Twoich celach i potrzebach!

Przejrzyj najnowsze artykuły i wpisy na naszym blogu