Linki sitewide

Zespół Optymeo | 16.01.2023 23:04

Linki site wide są to hiperłącza umieszczone na każdej stronie danego serwisu.  Rozróżniamy site wide linków zewnętrznych oraz w linkowaniu wewnętrznym danego serwisu. Najczęściej linki tego typu są w nawigacji, stopce serwisu (footer)  lub w szpalcie (sidebar). Najczęściej w linkach site wide znajdziemy odesłania do strony głównej, regulaminów, formularza kontaktowego,  kategorii pierwszego poziomu oraz ważnych zasięgowo słów kluczowych. 

programowanie pod SEO
programowanie pod SEO | depositphotos.com | autor suwannar1981.gmail.com

Jaki jest wpływ linków site wide na SEO?

Linki wewnętrzne typu site wide są naturalną częścią portalów internetowych i nawet osoba niemająca zbyt wiele wspólnego z optymalizacją SEO czuje, że serwis ma na każdej stronie np. linki do głównych kategorii. Praca seowca w tym przypadku to decyzja ile i jakie linki mają być site wide.

Stosowanie linki zewnętrznych typu site wide pomiędzy domenami jest dyskusyjne. Stosowanie tylko takiego linkowania (dofollow) podnosi znacząco ryzyko kary od wyszukiwarek. Nie popadajmy jednak w paranoje, link site wide z mocnej domeny jest nie do przecenienia.

  • Jeżeli linkujesz wewnętrznie ważne SEO-wo frazy, dodaj w anchor text najlepszą frazę dla linku sitewide. 
  • Jeżeli linkujesz sitewide stronę partnera, dla bezpieczeństwa i zgodnie z Police Google, dodaj im atrybut rel nofollow
Artykuły z kategorii
Artykuły z portalu