Optymeo

Co powinna zawierać stopka na stronie internetowej? [SEO]

redakcja | 27.07.2021 00:40

Stopka strony internetowej, z języka angielskiego footer, to często zaniedbywana, a jak okazuje się bardzo ważna część designu. W stopce może znaleźć się wszystko, nie ma jakichś  zasad ograniczających nas. W tym artykule wskażemy, co powinniśmy tam umieszczać ze względu na SEO i konwersje naszej strony internetowej. 

Szkicowanie strony www
Szkicowanie strony www | depositphotos.com | Autor rsedlacek

Co to jest stopka strony?

Wyjaśnienie czym jest stopka pewnie dla wszystkich, jest formalnością, ale dopełnijmy ją. Stopka strony to dół strony internetowej, bardzo często wydzielony graficznie od pozostałej części. Bardzo często zawiera elementy, które opisujemy poniżej. 

Informacje kontaktowe

Oprócz tego, że każdy z użytkowników z przyzwyczajenia szuka ich na dole strony  w stopce, to dodatkowo są ważnym czynnikiem gdy mamy do optymalizacji pozycjonowanie lokalne. Umieszczając dane kontaktowe w stopce, zachowaj spójność z danymi kontaktowymi w wizytówce Moja Firma, w profilu Facebook oraz w katalogach firm gdzie znajdują się punkty POI. Te katalogi to strony typu pf.pl, zumi.pl.

Uproszczony formularz kontaktowy

Na wielu stronach internetowych, gdzie konwersją jest kontakt, dodatkowy formularz kontaktowy  w stopce zwiększył ilość wiadomości o kilka punków procentowych. Wdrażając dodatkowy formularz kontaktowy, warto mierzyć konwersję osobno  per formularz i zbiorczo

Zapis do newslettera

Jeżeli w Twoim biznesie ważniejsze jest zapisywanie się do newslettera, a nie lead w formie kontaktu w miejscu uproszczonego kontaktu zaprojektuj formularz z możliwością zapisania do list newslettera. Najczęściej takie rozwiązanie znajdziemy na serwisach z treścią i w sklepach internetowych.

Dodatkowe linki

Nie myślę tutaj o dodatkowej nawigacji z linkami: Kontakt, polityka prywatności, Regulamin, które są już standardem, że umieszcza się je w stopce, tylko o  dodatkowych linkach do kategorii, na które brakło miejsca w głównej nawigacji. Kategorie te nie powinny być ważne z punktu widzenia nawigacji na stronie, ale jest to dobre, kompromisowe miejsce na umieszczenie dodatkowych linków pozycjonujących, które uważamy, że powinny być linkowane site-wide. Zawsze lepiej umieścić link do Landing Page tutaj niż zrezygnować z niego, bo nie ma miejsca w nawigacji.  Zobacz, jak rozbudowane dodatkowe menu potrafią mieć serwisy horyzontalne, które mają bardzo dużo kategorii. Często takie dodatkowe menu/linki znajdują się ponad stopką właściwą. 

Social proof

Gdy Twoja strona jest wizytówką Twojej firmy usługowej, to w stopce warto umieścić wszystko, co wpływa na odbiór Twojej firmy jako profesjonalnej i ma namacalne potwierdzenie. Są to wszelkie wyróżnienia, certyfikaty, opinie czy referencje ludzi z branży.

Stopka strony, a SEO

W naszej ocenie stopka internetowa to najlepsze miejsce na umieszczenie dodatkowego rozlinkowania, na które nie ma już miejsca w innych miejscach w nawigacji. W idealnym świecie takie rozlinkowanie nie powinno być site-wide, a powinniśmy wdrożyć mechanizm, za pomocą którego linki można dodawać tematycznie, chociaż w danej kategorii. 

Oprócz powyższego trzeba pamiętać o wspomnianym wcześniej już pozycjonowaniu lokalnym, gdzie stopka jest znakomitym miejscem na umieszczenie sygnałów lokalnych, czyli informacji kontaktowych. 

Jaki HTML umieścić w stopce na dole strony? 

Semantycznym tagiem HTML5, który powinniśmy użyć jako element okalający dolną stopkę strony jest <footer>.Tag ten używa się zarówno jako stopkę sekcji treści (np. w <article>) jak i stopkę sekcji root-a dokumentu, w naszym przypadku cała strona HTML, czyli <body>

Napisz do nas na [email protected], jeżeli potrzebujesz zaprojektować odpowiednią stopkę skrojoną dla swojego biznesu oraz postawionych celi SEO.

Nie robimy tylko audytów SEO. Działamy kompleksowo

SEO

Działamy dla naszych klientów kompelsowo w SEO od audytu SEO, przez strategię linkowania, strategię contentową i optymalizacje pozycji konwertujących słów kluczowych.

Performance Marketing

Serspiciatis unde omnis iste natus laudantium, totam rem aperiam.

Web Development

Specjalizujemy się w tworzeniu skrojnych na miarę Landing Page, mailingów oraz stron prduktowych, które polepszają działania zwiazane z optymalizacją konwersji.
Mamy swojego grafika na pokładzie.

Kampanie PPC

Prowadzimy kampanie dla naszych klientów w Google Ads, Facebook Ads, LinkedIn, Twitterze oraz programaticu.

Wsparcie techniczne

Możemy wspierać Twoje strony www oparte o technologię Laravel i WordPress.

Z kim będziesz pracował?

Właściciel kilku agencji marrketingowych specjalizująych się PR, SEO i Google Ads.

Zdobywał doświadczenie na najwyższym poziomie pracując jako expert SEO w takich portalach jak: serwisy grupy Gazeta.pl i Wirtualna Polska (wp.pl). Obecnie tworzy kampanie dla serwisów z wielu branż.

Image
Mateusz Szałowski
co-founder Optymeo

Skontakuj się z nami!

Odpowiadamy na wszystkie zapytania

Bardzo szybko dostajesz za darmo wstępną analize i wycenę

Od razu rozmawiasz z ekspertami

Napisz do nas

[email protected]

Zadzwoń

+48-577-467-630