Co to jest stopka strony?

Wyjaśnienie czym jest stopka pewnie dla wszystkich, jest formalnością, ale dopełnijmy ją. Stopka strony to dół strony internetowej, bardzo często wydzielony graficznie od pozostałej części. Bardzo często zawiera elementy, które opisujemy poniżej. 

Informacje kontaktowe

Oprócz tego, że każdy z użytkowników z przyzwyczajenia szuka ich na dole strony  w stopce, to dodatkowo są ważnym czynnikiem gdy mamy do optymalizacji pozycjonowanie lokalne. Umieszczając dane kontaktowe w stopce, zachowaj spójność z danymi kontaktowymi w wizytówce Moja Firma, w profilu Facebook oraz w katalogach firm gdzie znajdują się punkty POI. Te katalogi to strony typu pf.pl, zumi.pl.

Uproszczony formularz kontaktowy

Na wielu stronach internetowych, gdzie konwersją jest kontakt, dodatkowy formularz kontaktowy  w stopce zwiększył ilość wiadomości o kilka punków procentowych. Wdrażając dodatkowy formularz kontaktowy, warto mierzyć konwersję osobno  per formularz i zbiorczo

Zapis do newslettera

Jeżeli w Twoim biznesie ważniejsze jest zapisywanie się do newslettera, a nie lead w formie kontaktu w miejscu uproszczonego kontaktu zaprojektuj formularz z możliwością zapisania do list newslettera. Najczęściej takie rozwiązanie znajdziemy na serwisach z treścią i w sklepach internetowych.

Dodatkowe linki

Nie myślę tutaj o dodatkowej nawigacji z linkami: Kontakt, polityka prywatności, Regulamin, które są już standardem, że umieszcza się je w stopce, tylko o  dodatkowych linkach do kategorii, na które brakło miejsca w głównej nawigacji. Kategorie te nie powinny być ważne z punktu widzenia nawigacji na stronie, ale jest to dobre, kompromisowe miejsce na umieszczenie dodatkowych linków pozycjonujących, które uważamy, że powinny być linkowane site-wide. Zawsze lepiej umieścić link do Landing Page tutaj niż zrezygnować z niego, bo nie ma miejsca w nawigacji.  Zobacz, jak rozbudowane dodatkowe menu potrafią mieć serwisy horyzontalne, które mają bardzo dużo kategorii. Często takie dodatkowe menu/linki znajdują się ponad stopką właściwą. 

Social proof

Gdy Twoja strona jest wizytówką Twojej firmy usługowej, to w stopce warto umieścić wszystko, co wpływa na odbiór Twojej firmy jako profesjonalnej i ma namacalne potwierdzenie. Są to wszelkie wyróżnienia, certyfikaty, opinie czy referencje ludzi z branży.

Stopka strony, a SEO

W naszej ocenie stopka internetowa to najlepsze miejsce na umieszczenie dodatkowego rozlinkowania, na które nie ma już miejsca w innych miejscach w nawigacji. W idealnym świecie takie rozlinkowanie nie powinno być site-wide, a powinniśmy wdrożyć mechanizm, za pomocą którego linki można dodawać tematycznie, chociaż w danej kategorii. 

Oprócz powyższego trzeba pamiętać o wspomnianym wcześniej już pozycjonowaniu lokalnym, gdzie stopka jest znakomitym miejscem na umieszczenie sygnałów lokalnych, czyli informacji kontaktowych. 

Jaki HTML umieścić w stopce na dole strony? 

Semantycznym tagiem HTML5, który powinniśmy użyć jako element okalający dolną stopkę strony jest <footer>.Tag ten używa się zarówno jako stopkę sekcji treści (np. w <article>) jak i stopkę sekcji root-a dokumentu, w naszym przypadku cała strona HTML, czyli <body>