Co to jest wyszukiwanie pełnotekstowe?

Wyszukiwanie pełnotekstowe

Daniel W. | 16.11.2019 04:29

Wyszukiwanie pełnotekstowe (ang. full-text search) -  umożliwia sprawne  i wydajne przeszukiwanie zbiorów danych według kryteriów określonych przez użytkownika uwzględniającego odmianę wyrazów, błędy ortograficzne,  synonimy oraz zwracanie dokumentów według założonej z góry ich oceny. 

Jeżeli chcesz mieć wyszukiwanie pełnotekstowe na swojej stronie i trafiłeś do nas, to najprawdopodobniej doszedłeś do miejsca gdzie relacyjna baza danych staje się już mało wydajna, albo zupełnie nie przydatna.

Logo Solr
Logo Solr | Logo Solr

Proponujemy Ci integrację z Solr lub Elasticsearch, czyli z  dwoma najbardziej popularnymi i zaawansowanymi silnikikami wyszukiwania opartymi na bibliotece Lucene. 

Jakie możliwości daje Solr?

Highlithing - wyciąganie fragmentów odpowiedzi dokumentów(treści), które pasują dokładnie do zadanego pytania przez użytkownika oraz zaznaczanie tego fragmentu w całej treści.  Sprawdza się idealnie w wyszukiwarce blogowej lub na portalu internetowym.

Highlithing Solroptymeo.pl | ilustracja | zwrócona odpowiedź z API Solr-a | Highlithing Solr

Faceting - wyciąganie kategorii(ogólnie taksonomii) na podstawie zapytania. Funkcjonalnośc ta jest wykorzystywana do budowania zaawansowanych wyszukiwarek i porównywarek sklepowych, bo faceting ułatwia użytkownikom przeglądanie wyników wyszukiwania poprzez zawężanie tych wyników. 

Autocomplete – bardzo wydajne podpowiadanie szukanej frazy. Możemy wdrożyć funkcjonalność podobną do podopowiadania w wyszukiwarce Google. 

Related -  a dokładnie plugin, który nazywa się MoreLikeThis  i umie zwracać podobne treści do podanych dokumentów. Idealnie sprawdza się do sugerowania innej treści dla użytkowników.  Świetne rozwiązanie pod SEO.

Solr jako wydajny silnik listingów

Sorl dzięki sprawnemu mechanizmowy indeksacji(real-time indexing) w swoim silniku nowych dokumentów może służyć jako znakomity mechanizm do budowania listingów w bardzo dużych serwisach internetowych. 

Wykonujemy integrację  Solr prawie z każdym rodzajem obecnych CMS-ów na rynku. Zapytaj nas o możliwości i sposób integracji. 

Artykuły z kategorii
Artykuły z portalu