Co to jest GIF?

redakcja | 16.01.2023 13:33

GIF (wymawiane po prostu jako „gif” lub po angielsku czasami jako „jiff”) to rodzaj cyfrowego pliku obrazu, który ma specjalne właściwości. GIF nie jest statyczny jak bardzo podobne JPEG lub PNG, a może być używany do tworzenia animowanych obrazów

projektująca graficzka, ilustracja do artykułu o GIF
projektująca graficzka, ilustracja do artykułu o GIF | envato, autor valeriygoncharukphoto

Angielski akronim GIF pochodzi od nazwy  Graphics Interchange Format, który tłumaczymy dokładnie jako format wymiany grafiki.

Format GIF jest z nami w sieci od 1987 roku i z większą lub mniejszą popularnością jest używany na stronach internetowych.

Format GIF początkowo nie został stworzony dla animacji, ale wymyślono go do przechowywania wielu zdjęć naraz, dzięki tej właściwości i możliwości sekwencyjnego wyświetlania zdjęć webmasterzy zaczęli go używać do tworzenia animowanych elementów na stronie.

Zobacz poniżej prosty gif pochodzący z artykułu opisującego ten format na WikiPedii (https://pl.wikipedia.org/wiki/Plik:Przyk%C5%82adowa_animacja.gif)

Jak wstawić GIF na stronie HTML?

GIF dodaje się w kodzie HTML tak samo jak każdy inny rodzaj grafiki. Zobacz nasz osobny artykuł: Jak wstawić zdjęcie w HTML? Gdzie znajdziesz znacznik img i szczegółowy opis wszystkich atrybutów.

GIFy w komunikatorach 

Chociaż obecnie bardzo rzadko spotkasz grafikę w formie GIF na stronach internetowych i projektanci unikają migających i animowanych elementów to grafika ta przeżywa renesans w portalach społecznościowych i komunikatorach. Specjalnie dobranymi do kontekstu animowanymi obrazkami (gifami) bardzo często odpowiadam w konwersacjach. Każdy z komunikatorów ma jakiś swój rodzaj wyszukiwarki GIF-ów. 

Istnieje wiele społecznościowych stron, na których można znaleźć bazę darmowych GIF-ów na każdą okazję oraz stron i aplikacji za pomocą których stworzysz swojego GIF-a.

Popularne strony z GIF-ami to:

  • https://giphy.com/
  • https://gfycat.com/pl/
  • https://imgur.com/

Obecnie, kiedy nie przejmujemy się wielkością plików przesyłanych poprzez sieć, GIF-y są bardzo skomplikowane i często są kilkusekundowymi "filmikami" (oczywiście bez dźwięku, bo na to nie pozwala ten format, a jest to sekwencja kolejnych zdjęć, które sprawiają wrażenie filmu).

Artykuły z kategorii
Artykuły z portalu