Co to jest RSS?

redakcja | 14.03.2021 01:17

RSS to akronim od angielskiego  RDF Site Summary lub  Really Simple Syndication, który właściwie jest nazwą jednego z rodzajów web feeda, obok feeda Atom i JSON Feed. Do czego służą web feedy? 

Kobieta czyta ta tablecie
Kobieta czyta ta tablecie | envato, choreograph

Web feedy to sposób na dystrybucję informacje o publikowanych nowych treściach na serwisach internetowych, możemy subskrybować feedy z wielu serwisów, blogów oraz agregować je w wygodnym czytniku.

Odpada żmudne sprawdzanie, czy ktoś na danym serwisie coś nowego napisał, to czytnik sprawdzi za pomocą RSS czy pojawiły się nowe i aktualne treści, a my zostaniemy poinformowaniu przez nas czytnik o nowych treściach. 

Prawie niczym nie różni się to od subskrypcji kanałów YouTube, z tym że nie jest nałożony na to algorytm i dostajemy informacje o wszystkich treściach, które pojawiły się w RSS. 

Chociaż to właściciele serwisów i blogów mają pełną kontrolę nad tym co znajdzie się w feedzie RSS, to nowe agregatory pozwalają nam jeszcze dodatkowo filtrować te dane 

Znakomitym czytnikiem na OS X jest Reeder. Ja go łącze osobiście z Feedly. Feedly oprócz subskrybowania web feedów, pozwala na sprawdzanie najnowszych artykułów po frazach w Google News, czy subskrybowanie kont  na Twiterze. 

Czy potrzebny jest Ci na Twojej stronie kanał RSS?

Jeśli publikujesz rzadko i masz mały ruch to oczywiście, zbierzesz za pomocą RSS-a subskrybentów, którzy na początku nawet będą dużo ważyli w ruchu na stronie. 

Artykuły z kategorii
Artykuły z portalu