Strona błędu 404, często postrzegana jako niechciany element witryny, w rzeczywistości odgrywa kluczową rolę w optymalizacji dla wyszukiwarek internetowych (SEO). Pomimo że jej bezpośredni wpływ na ranking może nie być oczywisty, odpowiednio skonfigurowana strona 404 ma znaczący wpływ na doświadczenia użytkowników, jest kluczowa przy wykrywaniu awarii i może przyczynić się do poprawy pozycji strony w wynikach wyszukiwania.
Czym jest strona 404?
Strona 404, znana także jako "Nie znaleziono" (ang. Not Found), jest standardowym komunikatem błędu, który informuje użytkownika o tym, że serwer internetowy nie może znaleźć żądanej przez niego strony. Pojawienie się takiego błędu może być spowodowane różnymi przyczynami, takimi jak celowe usunięcie strony, zmiana jej adresu URL lub błąd w wpisywanym adresie.
Znaczenie strony 404 dla SEO
Strony błędu 404 mogą mieć znaczący wpływ na ranking witryny w wynikach wyszukiwania, głównie poprzez wpływ na tzw. budżet indeksowania (crawling budget). Budżet indeksowania określa, jak często i jak głęboko roboty wyszukiwarek przeszukują witrynę, co bezpośrednio wpływa na szybkość i zakres, w jakim treści są indeksowane. Duża liczba stron 404 może zostać zinterpretowana przez roboty jako sygnał złej jakości witryny, skutkując zmniejszeniem częstotliwości wizyt tych robotów.
Nagłe zwrócenie dużej ilości stron 404 zawsze wpływ na ruch na stronie. Tylko strony celowo usuwane, powinny zwracać status 404. Strony, które przenieśliśmy powinni być przekierowane za pomocą statusu 301.
Jeśli jednak chcemy usunąć bardzo dużo podstron, a nie chcemy zwrócić stron 404, aby zminimalizować negatywny wpływ stron 404 na ranking, należy stosować odpowiednie metody obsługi tych błędów. Zaleca się implementację przekierowań 301 dla usuniętych zasobów, które mają wartościową alternatywę na witrynie.
Jak poprawnie skonfigurować stronę 404?
Poprawnie skonfigurowana strona 404 powinna informować użytkownika o błędzie, oferować możliwość powrotu na poprzednią stronę lub do strony głównej, a także sugerować podobne treści lub strony, które mogą być interesujące dla użytkownika. Dzięki temu można zmniejszyć frustrację użytkownika i zachęcić go do dalszego korzystania z witryny. Ponadto, personalizacja strony 404, dodanie wyszukiwarki wewnętrznej czy linków do popularnych lub nowych treści może jeszcze bardziej poprawić doświadczenie użytkownika.
Poprawnie skonfigurowana strona 404 lub innych błędów pełni nie tylko funkcję informowania użytkowników o nieznalezieniu strony, ale może również służyć jako ważne narzędzie dla właścicieli witryn do monitorowania i wykrywania problemów technicznych lub awarii. Dzięki narzędziom analitycznym i systemom monitorowania, takie strony mogą automatycznie zgłaszać nieoczekiwane wzorce błędów, co pozwala administratorom na szybką reakcję i rozwiązanie problemu. Dzięki temu, strony błędów przekształcają się z potencjalnej przeszkody w cenne źródło informacji, które pomaga utrzymać ciągłość działania serwisu, optymalizować doświadczenie użytkownika i w efekcie poprawić ogólną dostępność witryny w internecie.
Brak strony 404 a SEO
Nieimplementowanie odpowiedzi serwera w postaci strony błędu 404 może prowadzić do poważnych problemów z indeksowaniem i efektywnością budżetu indeksowania (crawling budget) w wyszukiwarkach takich jak Google. W sytuacji, gdy robot indeksujący nie otrzymuje jasnego sygnału (np. poprzez kod błędu 404), że dana strona nie istnieje, może on nieświadomie kontynuować próby indeksowania nieistniejących stron. Co więcej, brak jasnej komunikacji o nieistnieniu strony może skutkować generowaniem i indeksowaniem duplikatów treści przez wyszukiwarkę, szczególnie gdy do adresów URL są dopisywane różne parametry. Taka sytuacja nie tylko marnuje cenny budżet indeksowania na próby dostępu do nieistniejących zasobów, ale również może prowadzić do zapchania indeksu wyszukiwarki duplikatami, negatywnie wpływając na widoczność oryginalnych, wartościowych treści. Aby uniknąć tych problemów, kluczowe jest zapewnienie, by wszystkie nieaktualne lub błędne adresy URL zwracały status HTTP 404 lub 410, informując w ten sposób roboty wyszukiwarek o ich nieistnieniu i umożliwiając skupienie się na indeksowaniu istotnych i aktualnych treści.
Błędnie wdrożona strona 404
Nie tylko brak strony 404 jest problemem. Gdy strona 404 nie jest poprawnie wdrożona, Google może zidentyfikować taki błąd jako "soft 404". Soft 404 to sytuacja, w której strona nie zwraca kodu stanu HTTP 404 (Nie Znaleziono), lecz nadal jest traktowana przez Google jako brakująca strona. To może się zdarzyć, gdy na przykład strona błędu wyświetla komunikat o braku treści, ale zwraca kod stanu 200 (OK), sugerujący, że strona działa poprawnie. Google traktuje soft 404 jako problem, ponieważ może to wprowadzać w błąd zarówno użytkowników, jak i roboty wyszukiwarki, negatywnie wpływając na jakość indeksowania witryny. Dlatego istotne jest, aby upewnić się, że strony błędów są prawidłowo skonfigurowane, zwracając odpowiedni kod stanu, co pozwoli uniknąć problemów związanych z soft 404 i poprawić ogólną jakość serwisu w oczach wyszukiwarek.
Zostawianie "błędów soft 404" jest bardzo często przy złych migracjach CMS-ów. Takie błędnie wdrożone strony 404 bardzo często wpływają na crawl budget i powodują spadek ruchu. Zobacz też jakie mogą być inne statusy zwracane przez serwer.
Artykuł dostarcza ogólnych informacji na temat znaczenia strony 404 dla SEO i nie powinien być interpretowany jako profesjonalne doradztwo, bo Twoja sytuacja może być bardziej skomplikowana. Dla szczegółowych porad zaleca się konsultację z ekspertem SEO, jeśli masz problem ze stronami 404, odezwij się do nas.
Współpracuj z nami!
Naszą mocą jest technologia i doświadczony zespółPrzez lata zdobywaliśmy doświadczenie u największych wydawców w Polsce, a teraz zadbamy o rozwój Twojej firmy od strategii wzrostu po wdrożenia na stronach dzięki naszemu własnemu software house'owi. Zaufaj nam, aby osiągać dobre wyniki.