WordPress

Czy WordPress jest dobry pod SEO?

Daniel Wlaźlak
Ilustracja do artykułu
(Ilustracja do artykułu : envato)

Mam ekspercką wiedzę programistyczną na temat WordPress-a i już na wstępie mogę go ocenić prosto, że WordPress jest bardzo przyjazny dla SEO. Jednak kluczową rolę odgrywają umiejętności SEO-wca i programisty, co omówię poniżej.

WordPressem zajmuję się dłużej niż SEO, a swoje doświadczenia miałem okazję prezentować na dwóch WordCamp-ach, gdzie opowiadałem o SEO w WordPressie oraz moim kolejnym zamiłowaniu – wyszukiwaniu pełnotekstowym. Tak, tak WordPress można z łatwością integrować z Solr lub Elasticsearch, co dodatkowo zwiększa jego możliwości.

WordPress wyjęty z pudełka oferuje logicznie poukładaną strukturę kategorii, adresów URL, artykułów, stron autora i stron statycznych co ma ogromne znaczenie dla SEO. Nie wszystkie CMS-y (szczególnie autorskie) sobie nadal z tym radzą. Domyślnie platforma umożliwia organizowanie treści za pomocą kategorii i tagów niezwiązanych z adresem treści,  co pomaga w tworzeniu przejrzystych struktur. Co więcej, możesz dodawać wiele taksonomii do treści i  tworzyć własne taksonomie, dzięki czemu można precyzyjnie dostosować sposób prezentacji i klasyfikacji treści do potrzeb danej strony.

Jeśli jesteś na początku pozyskiwania wiedzy o SEO, wiedz, że dobrze zaplanowany i uporządkowany serwis stanowi solidny fundament każdej strategii SEO. Nawet najlepsze techniki optymalizacyjne nie przyniosą oczekiwanych efektów, jeśli serwis jest chaotyczny, trudny w nawigacji lub nieodpowiednio zoptymalizowany pod kątem technicznym SEO. SEO zaczyna się od porządku – zarówno w kodzie, jak i w treściach, linkach oraz strukturze witryny.

WordPress oferuje też wiele wbudowanych funkcji, które wspierają optymalizację SEO i są obecnie standardem, takich jak łatwa edycja meta tagów, przyjazne URL-e, możliwość tworzenia mapy strony XML oraz wtyczki do optymalizacji treści i obrazów.

Na szczególną uwagę zasługują popularne wtyczki SEO, takie jak Yoast SEO czy Rank Math. Pozwalają one na łatwe zarządzanie tytułami, meta opisami, optymalizacją słów kluczowych, a także zapewniają przyjazne analizy wskazujące, jak poprawić zawartość strony pod kątem SEO. Wtyczki te umożliwiają nawet mniej doświadczonym użytkownikom realizację zaawansowanych technik optymalizacji, co przyczynia się do lepszej pozycji w wynikach wyszukiwania.

Rozszerzalność

Istnieją setki rozszerzeń (wtyczki), które mogą znacząco wpłynąć na różne aspekty SEO. Wtyczki do buforowania (np. WP Super Cache), optymalizacji obrazów (np. Smush), wtyczki do automatycznych przelinkowań, do dopierania treści related, do dodawania JSON-LD a także te wspierające integrację z Google Analytics, czy Google Search Console sprawiają, że użytkownicy mają dostęp do narzędzi, które w przypadku rozwiązań custom mogłyby wymagać znacznych inwestycji czasu i środków.

Co więcej, WordPress pozwala na korzystanie z responsywnych szablonów, które są kluczowe w optymalizacji mobilnej — co jest istotnym czynnikiem rankingowym np. w Google Discover. Dzięki gotowym motywom i narzędziom łatwo można stworzyć stronę zgodną z najnowszymi wytycznymi dla SEO, bez potrzeby tworzenia zaawansowanych, niestandardowych rozwiązań.

Odpowiedni wybór szablonów 

Tutaj spotykamy się z pierwszym problemem, który może wpływać na SEO. Na rynku jest cała masa źle napisanych szablonów i wtyczek. 

Ładnie wyglądające wizualnie szablony mogą być bardzo, bardzo złe pod SEO, mogą popsuć hierarchię, nie mieć odpowiednich znaczników HTML, mogą bardzo spowalniać stronę, psuć CWV i wiele innych ważnych rzeczy pod SEO. 

Szablony dla WordPress może pisać każdy, rynek jest otwarty, trzeba zdawać sobie sprawę, nie wszystko, co ma w opisie napis "Zgodne z SEO" takim jest, bo nikt tego nie sprawdza i nie standaryzuje. Szablon przed wyborem, trzeba sprawdzić pod SEO. To musi zrobić SEO-wiec z doświadczeniem. Kiedyś napisałem osobny artykuł: Co należy sprawdzać w szablonie WordPress pod SEO. Obejmuje absolutne minimum do sprawdzenia. Prowadzimy usługę sprawdzania szablonów przed zakupem pod kątem SEO. Kontakt do nas

Inne zagrożenia związane z WordPress i ich wpływ na SEO

WordPress, ze względu na swoją popularność, jest częstym celem ataków hakerskich. Włamania mogą nie tylko negatywnie wpłynąć na ranking strony, ale również spowodować jej usunięcie z indeksu wyszukiwarek. Regularne aktualizacje oraz korzystanie ze wtyczek zabezpieczających (np. Wordfence) są koniecznością, aby utrzymać stronę bezpieczną. Tego po prostu trzeba pilnować, strona musi być aktualizowana i powinno być wszystko dobrze. 

 


Czy ten artykuł był Ci pomocny? Jesteśmy doświadczoną agencją SEO, skontakuj się z nami, jeśli potrzebujesz pomocy ze swoją stroną.

Prowadziłem i rozwijałem działy SEO w bardzo dużych wydawnictwach. Specjalizuję się w tworzeniu kompleksowych rozwiązań zasięgowych.

Spotkajmy się też w moich social media :
Zobacz moje wszystkie artykuły
Zaufali nam:
ElbudBis
Instytu cyfrowego obywatelstwa
Kinesso
Fundacja Orange
Rodzice.pl

Współpracuj z nami!

Naszą mocą jest technologia i doświadczony zespół

Przez lata zdobywaliśmy doświadczenie u największych wydawców w Polsce, a teraz zadbamy o rozwój Twojej firmy od strategii wzrostu po wdrożenia na stronach dzięki naszemu własnemu software house'owi. Zaufaj nam, aby osiągać dobre wyniki.

Porozmawiajmy o Twoich celach i potrzebach!

Przejrzyj najnowsze artykuły i wpisy na naszym blogu