Chcesz podejrzeć zawartość pliku z linii komend w Linuxie, a nie wiesz jak to zrobić? Większość dystrybucji Linuxa (Unix, też macOS) daje nam szeroką możliwość narzędzi, które służą do przeglądania i wyświetlania plików z linii komend. Najprostszym poleceniem, które wyświetla całą zawartość jest cat, ale nie jest to jedyne polecenia i nie jest najwygodniejsze. Zobacz poniżej artykuł w którym zajmujemy się zagadnieniem przeglądania plików w Linux.
Polecenie cat
Wspomniane już powyżej polecenie cat jest najprostsze w użyciu i wypisuje wszystkie podane mu pliki na standardowe wyjście z którego korzystamy, czyli w przypadku naszym linia komend.
- Polecenie ma postać: cat nazwapliku
- Możemy również wyświetlić kilka plików na raz (kolejno) wywołując polecenie cat w następującej składni: cat nazwapliku1 nazwapliku2 nazwapliku3
- Składania wyświetlania kilku plików jest przydatna do kopiowania zawartości kilku plików do jednego zbiorczego. Składnia polecenia ma wtedy postać cat nazwapliku1 nazwapliku2 > plikdocelowy
- Znak > jest standardowym znakiem przekierowania wyjścia z programu do pliku. Między kilkoma programami (to jest potęga Unixowych linii komend) za pomocą znaku | (pipe).
Polecenie less
Less to znany i popularny program konsoli Uniksa. Polecenie less jest wygodnym programem do przeglądanie dużych plików tekstowych. Less wyświetla część zawartość pliku, a resztę pozwala wygodnie przewijać. Plik przewijamy za pomocą strzałek, z trybu przewijania wychodzimy wybierając klawisz q (quit).
- Najprostsza składnia polecenia ma postać: less nazwapliku
- less jest rozwinięciem programu more. Używając less w odróżnieniu do more można nawigować strzałkami po pliku w górę i dół. W more możemy tylko przewijać w dół tekstu i nie możemy wrócić na górę.
Potrzebne komendy w trybie przewijania less
Jeśli jesteś w trybie przewijania i masz długi tekst, program less daje nam do pomocy szerego ułatwiających pracę z przeglądaniem tekstu komend.
- g - przewija do pierwszej linii pliku tekstowej,
- G - przewija do ostatniej linii pliku,
- h lub H - wyświetla pomoc ze wszystkimi potrzebnymi komendami. Jest ich naprawdę bardzo dużo, my przedstawiamy tutaj tylko kilka podstawowych,
- q :q Q :Q ZZ - Wyjście z przeglądania pliku.
Polecenie more
Wspomniane już wcześniej polecenie more, to poprzednik less, który umożliwia przewijanie w jedną stronę (dół dokumentu). Obecnie bardzo często more jest aliasem programu less.
czyli wydając komendę more nazwapliku, wydajemy faktycznie komendę less nazwapliku.
Współpracuj z nami!
Naszą mocą jest technologia i doświadczony zespółPrzez lata zdobywaliśmy doświadczenie u największych wydawców w Polsce, a teraz zadbamy o rozwój Twojej firmy od strategii wzrostu po wdrożenia na stronach dzięki naszemu własnemu software house'owi. Zaufaj nam, aby osiągać dobre wyniki.